Kultúra kategória bejegyzései
Gróf Széchenyi István intelmei Béla fiához
A szülők sok esetben nem szokták dicsérni gyermekeiket, különösen nem azokat, akiket kiváltképpen szeretnek, hanem folytonosan csak korholják őket, hogy “még jobbak” legyenek, ami rendszerint lehetetlen. Egy porból alkotott teremtmény a tökéletességnek vajon milyen fokára juthat e földön? – Igen, … Egy kattintás ide a folytatáshoz….
A „jó” és „rossz” a népi gondolkodás szerint
Amikor először találkozom valakivel és megkérdezi mivel foglalkozom, azt válaszolom, hogy elsősorban néprajzot tanulok az egyetemen, mert hát ez az igazság. Általában az emberek ilyenkor elnézően mosolyognak vagy megkérdezik, hogy mégis mi lesz így belőlem. Számtalanszor végighallgattam, hogy nézzek jobban … Egy kattintás ide a folytatáshoz….
A község aki a saját lábára állt
E rövid írásban egy kis községre, Rozsályra szeretném felhívni a figyelmet. Országunk keleti csücskében, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében fekszik, és mára szinte mindenben önellátóvá, önfenntartóvá vált. A nagyjából nyolcszáz lakosból álló község egy 2500 fős településnek megfelelő intézményrendszerrel büszkélkedhet helyi tévével, gázzal … Egy kattintás ide a folytatáshoz….
Étkezési kultúra önismereti szempontból
Az étkezés a mindennapi életmódunk egyik legfontosabb része, mégis az egyik legelhanyagoltabb része is. A táplálkozás nem csak fizikai szükséglet, hanem sokkal több rétege is van, ami teljesebbé teszi az ember és az étel kapcsolatát. A jelen cikk hét szempontot … Egy kattintás ide a folytatáshoz….
A magyar nyelv logikája
„A magyarok, úgy látszik, még nem is tudják, micsoda kincs lakozik nyelvükben…” (Giuseppe Mezzofanti bíboros, 1774-1849) „A magyar nyelv logikus és tökéletes felépítése felülmúl minden más nyelvet.” (Jacob Grimm, 1785-1863, német nyelvész, irodalomtudós, jogász, meseíró „Ma már, hogy van fogalmam … Egy kattintás ide a folytatáshoz….
A Lengyel Légió
A mi és a ti szabadságotokért! (Za wolnosc nasza i wasza!) Adrzej Wajda 1965-ben készült Légió című filmjének kezdő jelenében, valahol Spanyolországban egy kanyargós hegyi úton halk morajlás hallatszik, később dobszó, majd a porfelhőből kibontakozik a menetelő Lengyel Légió. A … Egy kattintás ide a folytatáshoz….
Az anyanyelvem egy igazi varázslat!
Riport Boldoghy Olivérrel, a felvidéki „Fontos vagy!” mozgalomról és az anyanyelvről A “Fontos vagy!” mozgalom, hogy jött létre? 2011 májusában jött létre a komáromi kórház magyar felirata körül kirobbant úgy kapcsán, amikor a kórházat üzemeltető cég ugyanis levette a régi … Egy kattintás ide a folytatáshoz….
A Pálos Rend (3.) kettészakadása és az “utolsó fellobbanás” (1526-1600)
A rend kettészakadása és az “utolsó fellobbanás”(1526-1600): A Magyar Királyság nagyon “keresztes” ország volt. Ezer láthatatlan szállal fonódott össze sorsa a keresztes rendekkel és mozgalmakkal. Amikor 1521-ben elesett Fehérvár, az új fiatal szultán, Szulejmán (azaz törökül Salamon) nem folytatta a … Egy kattintás ide a folytatáshoz….
A Pálos Rend (2.) megalakulásától a rend fénykoráig (1250-1526)
A Pálos Rend létrejöttének legendái: Két fontos legenda fűződik a rend korai korszakához. Az első tulajdonképpen még nem a Pálos rend alapításához fűződik, hanem az egyik előzményéhez. Egyszer a Mátra erdeiben vadászott II. András király. A vadászat során valahogy elveszett a kedvec sólyma, ami … Egy kattintás ide a folytatáshoz….
A Pálos Rend (1.) megalapításának történelmi előzményei
Európai előzmények: Ahhoz, hogy a pálosok létrejöttét és eszmevilágát megértsük, vissza kell mennünk térben és időben a Cluny-féle eszmeiség kezdeteihez. Nyugat-Európa jelentős társadalmi változásokon ment keresztül a késő ókor és a korai középkor óta, és ez jelentősen megváltoztatta eszmeiségét is. Nem … Egy kattintás ide a folytatáshoz….